Rynek to przedmiot zainteresowań nauk ekonomicznych. Pomimo tego zainteresowania nie istnieje jedna definicja, która zostałaby powszechnie zaakceptowana. Dzieje się tak z tego powodu, że żadna z definicji nie odzwierciedla w pełni istoty rynku.
Najprościej ujmując, rynek jest ogółem stosunków, które zachodzą między podmiotami, które uczestniczą w procesie wymiany. Rynek jest zatem zespołem warunków, które doprowadzają do kontaktu między kupującym, a także sprzedającymi. Rynek to pojęcie, którego podstawami są popyt oraz podaż. Decyzje dotyczące tego, co i jak jest wytwarzane, zostają wzajemnie uzgodnione dzięki odpowiedniemu dostosowaniu cen. Wszystkie czynniki produkcji zazwyczaj ujmuje się w trzy zasadnicze grupy. Są to: praca, ziemia oraz kapitał.
Rynek jako mechanizm regulacyjny wywiera bezpośredni wpływ na produkcję, a także konsumpcję oraz procesy przemieszczania produktów. Jako składnik regulacyjnej sfery gospodarowania rynek może być ujmowany w dwóch aspektach: podmiotowym oraz przedmiotowym.